• Anasayfa
  • |
  • Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Şaban ARIKAN bölgemizdeki yapılaşmalarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Şaban ARIKAN bölgemizdeki yapılaşmalarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Şaban ARIKAN bölgemizdeki yapılaşmalarla ilgili basın açıklamasında;

"Değerli Basın Mensupları,

Fethiye / Göcek başta olmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen doğal koylarımızda son yıllarda artış gösteren yapılaşmayı büyük bir kaygıyla takip ediyoruz.

El değmemiş doğallıkta; özellikle charter ve günübirlik tekneler tarafından tercih edilen koylarımızda sayıları her geçen gün artan restoran, kulübe, duş, tekne bağlama yeri, iskele gibi adlar altındaki yapılaşmalar koylarımızın ve denizlerimizin doğallığını yok ettiği gibi, deniz turizminin de sonunu getirecek niteliktedir.

Bölgemizin en gözde koylarından biri olan, Türkiye’nin dışa açılan tanıtım fotoğraflarında da yer alan, tekne turizminin marka değeri Yassıca Adaları’nın, MUÇEV tarafından 3.kişilere kiralanarak işletmeye dönüşeceğini şaşkınlık içerisinde öğrendik.

Bu endişe verici duyumdan sonra Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, FETOB ve TÜRSAB olarak ortak basın açıklamasını yapma gereği duyduk. Bölgede planlanan tahribat ve talana dur diyoruz!

Teknelere 1 litre atık için 70 bin TL ceza kesilirken, Yassıca Adalar’a yapılması gündemde olan işletmeyle birlikte kanalizasyon ve atık sular denize dökülecek; bölgeye, doğal yaşama ve sağlığımıza büyük zarar verecektir. Bu, resmen çevre ve doğal yaşamın katliamıdır.

Nasıl Topkapı Sarayı’na ve Pamukkale’de bulunan travertenlere inşaat yapılamıyorsa, ülkemizin en önemli tanıtım yüzlerinden biri olan Yassıca Adalar’a da inşaat yapılamaz. Bunun düşüncesi bile kabul edilemez.

Bölgemizdeki koylarda artan yapılaşma, doğal güzelliklerimizi geri döndürülemeyecek şekilde tahrip etmektedir. Bu endişe verici gelişmeler ülkemizin uluslararası platformda prestijini ve turizm potansiyelini yerle bir etmektedir.

Doğa harikalarımızın, kültürel değerlerimizin ve geleceğimizin yok edilmesine asla izin veremeyiz.

Talan edilmek istenen değerler, hepimizindir.

Körfezimizde ve koylarımızdaki tüm yapılaşmanın önüne geçilmedikçe, bölgemize gelen misafirlerimizin huzur bulduğu el değmemiş koylarımız rant uğruna yok edilmeye devam edilecektir.

Bölgemizin deniz turizminde tercih edilme sebebini de ortadan kaldıracak nitelikteki bu yapılaşmaların acilen durdurulması için yetkili makamları göreve davet ediyoruz.

Yassıca Adalar ile bölgemizdeki tüm kıyı ve koylarda devam eden inşaat talanına son verilmesi için tüm yetkili kurumlara, gereğini yerine getirmeleri için çağrıda bulunuyoruz."

dedi.

 

Tüm Sliderlar