• Anasayfa
  • |
  • Uluslararası Sualtı Resim Çalıştayı

Uluslararası Sualtı Resim Çalıştayı

Denizciliği, sanatçılarla bir araya gelerek su altı ve su üstü zenginlikleriyle resmedip, ilçemiz Fethiye’yi ve dolayısıyla ilimiz ve ülkemizi denenmemiş bir proje konusu ile (Su altında ve üstünde grup atölye çalışmasıyla resim yaparak), Ulusal ve Uluslararası ses getirecek şekilde hayata geçirip tanıtmak ve öncülük etmek amaçlanmıştır.

Yerel İdari Makamların Vali, Kaymakam , Belediye Başkanı katılımı ile sergi açılışı gerçekleşmiş olup , Belediye  Başkanı ve Kaymakam’ın sualtında bizzat dalış gerçekleştirmiş olması yerel ve ulusal medyada yer  almasına neden olmuş , Çalıştayın bilinirliği artırılmıştır.

 Denizlerimize bakılmamış bir açıdan bakarak , deniz kirliği ve güzel koylarımızının korunması hususnda farkındalık yaratması açısından oldukça başarılı bir çalıştay olmuştur.

İlerleyen yıllarda devamının daha geniş katılımcılar ile artarak devam etmesi hem denizcilik ve sanat anlaşışının gelişmesi , ulusal  ve uluslarası  platformlarda  bölgemizin tanıtımı açısından katkı sağlayacaktır.

    

Fethiye Şubesi olarak 27 Nisan-3 Mayıs 2018 tarihleri arasında yurtiçi ve yurt dışından ressamların davet edildiği Uluslararası Sualtı Resim Çalıştayı  aşağıda belirtilen program çerçevesinde düzenlenmiştir.

Çalıştay sualtında ve su üstünde resim yapılması, panel, söyleşi ve sergi faaliyetlerini içerecek şekilde düzenlenmiş olup, yapılan toplam 39 adet yağlı boya tablo odamıza bağışlanmıştır.

2. Sualtı ‘’Denizlerimiz ve Renklerimiz Su Altı Resim Festivali Çalıştayı ve sempozyumuna ‘’ 01 Kasım- 08 Kasım 2019 ‘’ tarihleri arasında Muğla Fethiye’de gerçekleştirilmiş olup  , 7 ülkenden 14 ressam ve 53 adet resim yapılmış olup resim sergisi 1 hafta boyunca külter merkezinde açık kalmıştır.