• Anasayfa
  • |
  • Pandemi Sonrasına Hazırlık…

Pandemi Sonrasına Hazırlık…

 

Pandemi Sonrasına Hazırlık…

Covid-19 virüsüyle mücadele tüm hızıyla devam ederken, umutlarımızı güçlendiren haberleri de alıyoruz. Yaklaşık iki ay önce başlatılan kısıtlama önlemleri sonuç verdi ve günlük 30 bini geçen vaka sayısı 5 bine doğru geriledi. Bir yandan da, ülkemiz dünyaca kabul görmüş, onaylı aşıları temin ederken, Bilim Kurulu’nun aşı programı kapsamında başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere aşılama çalışmalarına başlandı, aşı olanların sayısı 1 milyon 250 bini geçti. Yeni aşıların gelmesiyle bu sayı her geçen gün hızla artıyor. Pandeminin ekonomik olumsuzluklarını azaltmak, sonrası döneme güçlü bir giriş yapmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ekonomi yönetimimiz reform hazırlıklarını sürdürüyor.

Covid-19 salgını zorlukları beraberinde getirmesine rağmen yeni fırsatlara da pencere açıyor, ülkemiz için ciddi fırsatlar sunuyor.  Bunda dünya genelinde Çin ve Asya merkezli üretim merkezlerinin çeşitlendirilmesi arayışlarının önemli payı var. Türkiye, jeopolitik konumunun önemi, kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları ile yeni arayışta ön plana çıkıyor.

Tüm hazırlıklarımızı tamamlayıp, salgın sonrası döneme güçlü bir şekilde girmek zorundayız. Aşılamanın artması, dünya genelinde salgının gerilemesiyle birlikte ülkemizin potansiyeline yakışır büyüme oranlarını en kısa sürede yakalayacağına inancım tamdır.

Bu süreçte çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ay Ticaret Bakanlığı’nın desteği ve oda-borsaların katkılarıyla TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Şikago kentinde kurulan Türkiye Ticaret Merkezi’nin (TTM) açılışını gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendiğim bu merkez, Türk sanayicisi ve tacirinin ürünlerini ABD pazarına taşımak ve orada kalıcı olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük pazarı olan ABD’de, stratejik bir merkez olan Şikago’da, O’hare Havalimanının hemen yanında 10 bin metrekarelik bir alanda açılan merkezde, ofis depo gibi fiziki imkânların yanı sıra şirketlerimizin ABD’de duyabileceği her türlü hizmeti ABD’de yerleşik Türk ve Amerikalı profesyonel ekibimizle vereceğiz. ABD’ye ihracat yapmak isteyen tüm şirketlerin işlerini kolaylaştıracak projeyi himayesine alarak destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ocak ayında üyelerimizi yakından ilgilendiren önemli gelişmeler oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Halkbank ile "Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" hayata geçirildi. Bu kapsamda Odamız ile Banka arasında imzalanan protokol ile üyelerimiz, nakit akışlarını kolaylaştıracak önemli avantajlardan yararlanacak. Üyelerimize, Paraf Kredi Kartı ile aldıkları ürün için 1,5 yıla yayılan esnek vade imkânı sunulurken, satıcı işletmeler de Halkbank garantisi ile tahsilat sorunu yaşamayacak. ​

Yine geçtiğimiz ay balıkçılarımızı da yakından ilgilendiren önemli kararlar gündeme geldi. Ülkemiz karasularında bulunan hamsi balığının büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığınca bu balığın av yasağı süresi iki kez uzatıldı.  Şüphesiz, balıkçılığı meslek edinen ve nesilden nesile sürdüren balıkçılarımız rızıklarını kazanırken, ülkemizin deniz stoklarının korunması noktasında hassasiyet ve bilince sahip olarak sorumlu bir şekilde hareket ediyorlar. Ancak alınan karar sonucu balıkçılarımızın avlanamadıkları bu dönemde herhangi bir kazanç elde edemeyecekleri ve giderlerini karşılamakta zorlanacakları da bir gerçektir. Odamız üyesi balıkçıların bu süreçte ortaya çıkacak mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla, Bakanlığın almış olduğu avlanma yasağı kararının mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi ve üyelerimizin kullanmış oldukları Ziraat Bankası kredi borçlarının ertelenmesi konusunda başvurumuzu yaptık.

Ocak ayının son günlerinde elim bir olay yaşadık. Türk Gemiadamlarımızın çalıştığı Liberya bayraklı Mozart isimli gemiye,  Nijerya açıklarında 23 Ocak Cumartesi günü deniz haydutları tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda, mürettebat arasında hayatını kaybeden kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı 2. Mühendis Farman Ismayılov’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara ise acil şifa ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olayın duyulmasından sonra devletimiz seferber oldu, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımız deniz haydutları tarafından kaçırılan 15 Türk Denizcimizin sağ salim kurtarılması için büyük çaba gösteriyorlar. Denizcilerimizin bir an önce kurtarılmasını beklerken, benzeri olayların bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

Şubat ayında, Regaip, Miraç ve Berat Kandilleri ile Kadir Gecesi’ni içinde bulunduran mübarek üç aylara giriyoruz. 18 Şubat Perşembe günü ilk kandil olan Regaip Kandili’ni idrak edeceğiz. Mübarek üç ayların ve Regaip Kandili’nin ülkemize, İslam alemine birlik, beraberlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Kalın sağlıcakla,