• Anasayfa
  • |
  • Geride bıraktıklarımız…

Geride bıraktıklarımız…

Acısıyla güzellikleri ile bir yılı geride bıraktık. Yaptıklarımız oldu, yapamadıklarımız oldu. Geriye dönüp bir durum değerlendirmesi yaptığımızda, yaptıklarımız ve güzel şeylerin sayısının bir hayli fazla olduğunu görüyoruz. Seçim sürecinde ilk toplantımızda iki şey söylemiştik: ‘Hepimizin Odası’, ‘Hepimiz Aynı Gemideyiz’ şiarıyla yola çıkmıştık. Bundan asla geri adım atmadık. Öncelikle sektörde birlik beraberlik içinde ortak sinerji ile ortak akıl ve strateji geliştirmeye çok özen gösterdik. Ötekileştirmedik, tam tersi ötekileştirmenin önüne geçtik. Sivil toplum örgütlerimizle doğru ilişkiler kurduk, sektörün sorunlarını ve geleceğini birlikte tartıştık, birlikte çözüm önerilerini geliştirdik. Diğer önemli bir konu ise sektör - üniversite ve sektör - idare işbirliğini geliştirmek için elimizden geleni yaptık ve çok da güzel sonuçlar aldık.
Denizcilik sektörü küresel bir sektördür ve bu sektörün oyuncuları devletlerdir. Küresel rekabetin en acımasızı denizcilik sektöründe yaşanmaktadır. Bu nedenden dolayı karar verenlerin masasında olmak zorundasınız. Aksi takdirde birileri karar alır, siz de o kararları uygulamak zorunda kalırsınız. Geride bıraktığımız yıl içinde azımsanmayacak uluslararası toplantılar ve aktivitelere katılıp, sektörümüzü başarıyla temsil ettik.
2019’da denizcilik eğitimi ve çevre bizim önceliklerimiz arasında oldu. Önümüzdeki süreçte bu iki konu önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek. Deniz Ticaret Odası üyeleri tarafından kurulan Piri Reis Üniversitesi uluslararası işbirlikleri konusunda önemli adımlar attı. Üniversite ve Oda arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için, gerekli çalışmaları başlattık, en kısa zamanda vakıf tüzüğümüzde yapacağımız değişiklikle oda ile ilişkileri de arzu edilen seviyeye çıkarmış olacağız. Bütün denizcilik eğitim kurumlarımıza eşit mesafede her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.
Göreve geldiğimiz günden bu yana tribünde oturup maç izlemeyi hiç düşünmedik, sahaya çıkıp oynadık. Bütün bölgelerimizi dolaşarak sorunları yerinde gördük ve çözüm yollarını birlikte tespit ettik. Şubelerimiz ile yakın işbirliği içinde sorunların yerinde daha hızlı çözülmesi için adımlar attık. Bölge ve şube ziyaretlerimizi aksatmadan gerçekleştirdik, son derece verimli sonuçlar aldık. Sektör idare işbirliğine çok önem veriyoruz ve bunun sonucunda da sektörün sorunlarını çok kısa sürede çözme kavuşturmuş oluyoruz. Elbette ki çözüm bekleyen sorunlarımız var, onların çözümü için de çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda idaremiz ile uluslararası toplantılarda da birlikte katılım göstererek, Türk denizcilik sektörünü uluslararası arenada layıkıyla temsil ettik. Alınan kararlara mutlaka müdahil olduk.
Geriye dönüp baktığımızda aslında 2019 yılının bizim açımızdan çok verimli bir yıl olduğunu söyleyebilirim. 2020 yılının daha da iyi olacağına da inancımız tam. 2020 yılı verimli ve kazançlı bir yıl olacak. Tabii ki bu küresel gezegende ne olacağını önceden kestirmemiz mümkün değil. Aksi bir durum olmaması durumunda güzel bir yıla girdiğimizi söyleyebilirim. Bunu en iyi denizciler bilir; sütliman, çarşaf gibi bir denizde seyrederken bir bakmışsınız fırtına çıkmış, deniz patlamış; o dev dalgalar geminizin gövdesini vurmaya başlamış. Ne zaman, ne olacağını önceden kestirmemiz mümkün değil. Ülke olarak uluslararası ilişkilerde zorlu günler önümüzde duruyor. Bu da doğal olarak herkesi etkiliyor. Ortadoğu sorunu giderek kangrenleşiyor. Doğu Akdeniz bizim için çok önemli, Libya ile yapılan anlaşmayı çok önemsiyor ve destekliyoruz. Umuyoruz ki, aynı anlaşmaları Akdeniz’de başka ülkelerle de yapar, Doğu Akdeniz’de daha fazla inisiyatif sahibi oluruz.
Denize kıyısı olan yerel yönetimlere de bir çağrı yapalım. Kıyı ve deniz ile ilgili alacakları her türlü kararda, Deniz Ticaret Odamızın görüşlerini almaları çok önemli bir adım olacaktır. Bu işbirliği çerçevesinde yerel yöneticilerimizin, deniz ve deniz çevresi konusunda daha doğru kararlar vermesine katkı sunmuş olacağız. Bu ülke hepimizin, bu masmavi denizler, bembeyaz martılar, kıyıya vuran beyaz dalgalar hepimizin ortak malı... Yeni yılda umudunuzun hiç eksilmemesi dileğiyle güzel şeyler düşünelim; ama tedbiri de elden bırakmayalım. Geçen yılda kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah selamet versin…