Gençler görev başına!

Uzun bir yaz durgunluğu ve tatillerden sonra, uçsuz bucaksız engin denizlere yelken açmanın zamanı geldi. Tabii bu durgunluk denizcilik sektörü için elbette ki geçerli değil. Bizler yaz aylarında da durmadık, koşturduk, çalıştık. Denizcilik sektörü ne kadar meşakkatli bir sektör ise, insanoğlu için o kadar da elzem bir sektör. Denizcilik sektörü olmazsa hayat durur. Onun için mevsimlerin sakin olması çok önemli değil, bizim için önemli olan denizlerin sakinliğidir...

Gençler görev başına! Başta Piri Reis Üniversitemiz olmak üzere okullarımızın 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı başladı.

Bütün genç denizci adaylarımıza başarılar diliyorum. Pruvanız neta, rüzgarınız her daim kolayına, denizleriniz sakin olsun. Allah selamet versin… Sevgili gençler; denizcilik küresel bir meslektir, bu nedenle iyi bir gemi adamı olmak için İngilizceyi ana diliniz kadar iyi konuşmanız gerekiyor.

Teknolojiyi bilgece kullanmanız lazım ve her limanda Türkiye elçisi olacağınızı asla unutmayın. Diplomatikliği, zarafeti ve uzlaşmacılığı yaşam tarzınız haline getirin. İşinizin ustası olun. Bunları tam olarak yaptığımız zaman, dünyada Türk denizadamı markasını yaratmış olacağız. Eylül ayını yoğun bir gündemle uğurladık, ekim ayını da aynı yoğun gündemle karşılıyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı olarak ABD gezisine katıldım. Heyet olarak çok önemli görüşmeler yaptık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası iş birliğinde New York’da yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Tuna Turagay’ın ana konuşmacı olduğu toplantıda, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben ve ABD Başkan Yardımcısı Khush Choksy birer konuşma yaptık. Konuşmamda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump tarafından belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin bizde heyecan yarattığını, çalışmamız gerektiğini, doğru koşullarda bu hedefi başarabileceğimizi ve hatta aşabileceğimizi, 2030 yılına kadar 130 milyar dolara ulaşabileceğimizin altını çizdim.

Ülkemize dönersek, Merkez Bankası faiz konusunda çok önemli bir karar aldı. Aldığı bu kararda 325 baz puanlık faiz indirim kararını denizcilik sektörü adına çok olumlu bir adım olarak görüyorum. Son aylarda yaşanan olumlu gelişmelerin bir neticesi olarak enflasyon ve faiz oranlarında kayda değer düşüşlerin gerçekleşmesi ile Merkez Bankası’nın bu çerçevede önemli bir rol üstlendiğini gördük. Temennimiz kredi faizlerinin de bu ivme ile hızlı düşüş göstermesi yönünde olup, bankacılık sektörünün üzerine düşen görevi yapmasını arzuluyoruz.

Bildiğiniz gibi TOBB çatısı altında 61 adet sektör meclisi bulunuyor. Bunlardan biri de, Denizcilik Sektörü Meclisi’dir. Sektör meclisleri, oda/borsa meclislerine bir alternatif değildir, ama bu meclislerle koordineli çalışmalar yapması esastır ve önemlidir. Meclislerin amaçları; sektörel bazda karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek, bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için uğraşmak ve nihai aşamada sektörlerin gelişimine katkı sağlamaktır. Yapılan seçim sonucunda TOBB Türkiye Denizcilik Meclisi Başkanlığı’na İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit seçildi. Seçilen bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Yeni dönemde başarılı bir süreç geçireceğimize inancım tam. Gündemimiz yoğun…

İMEAK Deniz Ticaret Odamız organizasyonunda çok önemli uluslararası bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Uluslararası Bunkerciler Birliği (International Bunker Industry Association – IBIA) 2019 yıllık toplantısı, 22-24 Ekim 2019’da ülkemizde yapılacak. Odamız ev sahipliğinde yapılacak ve bakanlığımızın desteklediği bu organizasyon, odamız çatısı altında kurulan İSTANBULBUNKER2020 gurubunun büyük desteği ile gerçekleştiriliyor. 163 ülkeden katılımcı ve dünya denizcilik otoriteleri bu organizasyonda bir araya gelecek. IMO’nun 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek olan gemi yakıtlarında % 0,50 sülfür içeriği kısıtlaması, uluslararası sefer yapan tüm gemi işleten firmalarımız için büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla bu organizasyon tüm denizcilik sektörü için büyük önem arz ediyor. Bu organizasyonda emeği geçen, sponsor olan, çaba gösteren herkese; başta Komite Başkanımız Mustafa Muhtaroğlu olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Marka değeri yüksek bu tür organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını kutluyoruz. Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için savaşan ve şehit olan tüm silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle minnetle ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun… Bütün denizcilerimizin yolları açık olsun, Allah selamet versin…