• Anasayfa
  • |
  • Geleceğe umutla bakıyoruz

Geleceğe umutla bakıyoruz

Tüm ülkenin büyük bir heyecanla beklediği ve hepimizin kaderini etkileyecek olan 24 Haziran seçimleri geride kaldı. Beş yıl boyunca Türkiye’nin başına geçecek ismi belirleyecek olan bu seçimlerde yüzde 90’lara varan milli iradenin temsiliyeti açısından çok güçlü bir katılım oranı yakalandı. Seçimin galibi olan Cumhur ittifakı lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı canı gönülden tebrik eder, yeni dönemin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz. Gelecek dönemin ülkemiz ve sektörümüz için huzur ve bereket getireceği konusunda inancımız tamdır…

Bildiğiniz gibi Karadeniz ve Akdeniz Havzası’nda deniz taşımacılığı için kullanılan yaklaşık bin 900 adet koster gemisi bulunuyor. Sürekli dile getirdiğimiz gibi deniz taşımacılığında bu denizleri Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek için koster filomuzu yenilemek istiyoruz. Ayrıca; bir koster gemisinin ekonomik ömrünün, yaklaşık 20 yıl olduğu göz önüne alındığında, koster filomuzun oldukça yaşlı olduğu gerçeği ile de yüz yüze geliyoruz.

İşte uzun yıllardır denizcilik sektöründe tartışılan “Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi” kapsamında kurulan Koster Denizcilik A.Ş.’nin ortaklık sözleşmesi Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı toplantıda imzalandı.

Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Başbakanımız Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü ve Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci tarafından gündeme alınarak gerekli çalışmaların yapılmasının ardından, sektörün önüne getirilen proje ve imzalanan ortaklık sözleşmesi bu konuda bizim için atılmış en önemli somut adımdır.

Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi artık miadını dolduran eski koster filomuzun yenilenmesi için büyük önem arz ediyor. Çünkü bu proje ile hem stratejik, hem de ekonomik açıdan koster filomuzun yenilenmesi bölgemizdeki konjonktür açısından önemlidir. Bu proje aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın sürekli olarak dile getirdiği yerli ve milli sanayi hedeflerinin çok önemli halkalarından biri olması nedeniyle de stratejik bir öneme sahiptir.

Deniz ticareti ve limanlarımız; ülkemiz dış ticaretinin hiç şüphesiz can damarlarıdır. Milli menfaatlerimiz doğrultusunda 2023 yılı ve sonrasında, Türk deniz ticaret filosunu modern ve teknolojik üstünlüğe sahip gemilerle donatmak kaçınılmaz bir gerçektir.

İmzalanan proje kapsamında; çatı şirketi olan Koster Denizcilik Anonim Şirketi’ni kurduk. Bu şirketin yüzde 49 ortağı Türk Patent Enstitüsü, yüzde 51 ortağı ise armatörlerin kurduğu İstanbul Koster Denizcilik Yatırım A.Ş. oldu. Bu şirketin başarılarıyla birlikte, yüzlerce yıl boyunca; Çaka Bey’in, Umur Bey’in, Piri Reis’in, Barbaros Hayrettin’in; kadırgalarla fethettiği denizlerde, inşallah bundan sonra, yerli ve milli kosterlerimizle yerimizi alacağız ve şanlı bayrağımızı dünyaya dalgalandıracağız. İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü, kendi gemilerimiz ile taşıyacağız. Umuyoruz ki; sonunda çalışmalarımız sonuç verir, koster filomuz yenilenir, gemiler demir alır, Akdeniz ve Karadeniz’de tekrar Türk bayrağı dalgalanır.

Her zamanki gibi “Niyeti halisane olanın sonu selamettir” diyerek hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.