• Anasayfa
  • |
  • Enseyi karartmayalım, çalışmaya devam edelim…

Enseyi karartmayalım, çalışmaya devam edelim…

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak yeni ekonomi planını açıkladı. Modelin öngörüleri ve hedefleri gayet gerçekçi ve piyasa beklentileriyle uyumlu…

Büyüme, istihdam ve enflasyon hedefleri gayet makul ve başarılabilecek hedefler. Özellikle Türkiye gibi genç ve dinamik nüfusa sahip bir ülkenin bu hedeflere gayret ettikten sonra kolayca ulaşabilmesi işten bile değil. Burada önemli olan bizim karamsarlığa düşmeden çalışma azmimizi devam ettirmemizdir. Ülkemizde son zamanlarda eleman bulunmadığı için, Afgan, Suriyeli, Türkmenistanlı çalıştırıldığını görüyoruz. Bu iş seçme ve rehavet bize göre değil. Bu zor günleri işten kaçmayarak, elimizi taşın altına koyarak ve daha çok çalışarak aşabiliriz. Denizcilik sektörü olarak Türkiye’ye döviz girdisi sağlayan lokomotif sektörlerden biriyiz. Biz sektör olarak, bugüne kadar hep ülkemizin menfaatlerini ön planda tuttuk. Her zaman hükümetimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Faizlerin alıp başını gideceği bir ülke hiçbirimizin hayali olmaz ve eninde sonunda ülkemizle birlikte en başta biz de bu işten zararlı çıkarız. Çünkü biz bu topraklarda ticaret yapıyoruz. Ayşe Teyze’nin, Fatma Teyze’nin evine götüreceği ekmeğin azalması binlerce kişiye istihdam sağlayan bir sektörün çatı kuruluşu olarak en çok bizi üzer.

Geçtiğimiz ay benim de TOBB Başkan Yardımcısı sıfatıyla katıldığım Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan oluşan heyetle Amerika’da özel sektör temsilcileriyle biraraya geldik. Amerika’nın en büyük finans kuruluşlarına ve özel sektör temsilcilerine Türkiye’ye yatırım yapmaları için tavsiyelerde bulunup, sunumlar yaptık. Bu sunumlar, karşılıklı diyalog geliştirmenin yanı sıra çok da ilgi gördü. İnanıyoruz ki, siyasi meseleler yüzünden karşı karşıya gelen iki ülkenin tekrardan yakınlaşabilmesi için en salim yol ticarettir. Ticarette olan bir yakınlaşma siyasete yansıyacak ve iki ülkenin birbirlerinin çıkarlarını zedeleyecek girişimlerine son verecektir. İki büyük ülkenin karşılıklı hassasiyetlere saygı duyup, stratejik ortaklığını devam ettirmesi kazan-kazan anlamında iki ülkenin de çıkarına olacaktır.

Dış ilişkilerdeki sağduyunun kamu nezdinde de egemen olması bizim için çok önemli. Devletimizin spekülasyonlara karşı olan hassasiyetini biliyoruz, özel sektörün de aynı hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Felaket tellallığı yapmayıp, enseyi karartmadan gerçekçi adımlar atmalıyız. Ülke ve millet olarak bir sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntının geçici olduğunu da biliyoruz. Burada esas olan şey, birlik ve beraberlik içerisinde herkesin elini taşın altına koymasıdır.

Elbette ki, özel sektör olarak çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Hükümetimiz özel sektörde borçlanmaya dayanan sıkıntıların giderilmesi için bir takım adımlar attı ve bu problemlerin giderilmesi için çalışmalar yaptı. Yeni düzenlemeleri bir bir hayata geçirmeye başladı. Bu düzenlemelere önümüzdeki dönemde özel sektörle yapılan istişareler doğrultusunda yenileri eklenecektir. Burada önemli olan yapılan düzenlemelerde sektörlerin kendi iç dinamiklerini spesifik olarak düşünüp ona göre adım atmak ve kan uyuşmazlıklarının önüne geçmektir.

Türkiye olarak önümüze yeni hedefler koyduğumuz bir dönem için “Vira Bismillah” diyoruz. Özellikle önümüzdeki dönemde tasarrufu ön plana alıp, özel sektör için anormal büyümeler yerine sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme modeliyle iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyoruz. Cari açığın ve enflasyonun azaltılması ve dövizde makul rakamların korunabilmesi için; devlet, özel sektör, vatandaş el ele vererek mücadele etmeliyiz. Denizcilik sektöründe mümkün olduğu kadar ithalat yerine ihracata yönelmemiz çok önemli. Özellikle gemi inşa sektörümüzde yerli ürün kullanım oranını arttırmamız gerekiyor. Bunun da yolu inovasyon ve çalışmaktan geçiyor. Yeter ki inanalım, inandığımız zaman başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Bizim İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak, denizcilik eğitimini çok önemsediğimizi kuşkusuz biliyorsunuz. Piri Reis Üniversitemiz 2018-2019 eğitim ve öğretim yılına başladı. Diğer denizci okullarımız da peş peşe açılmaya devam ediyor. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diliyoruz. Yukarıda söylediklerimiz öğrencilerimiz için de geçerli. Başarının sırrı, inanmak ve çalışmaktan geçiyor…

“Niyeti halisane olanın sonu selamettir” diyerek, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.