• Anasayfa
  • |
  • Denizcilik milli ülkümüzdür…

Denizcilik milli ülkümüzdür…

Türkiye Cumhuriyeti; kuruluşundan bu yana geçen 96 yıllık süreçte karşısına çıkan her zorluğun üstesinden gelmiş, kurucusunun “Muasır medeniyetler seviyesini aşma” hedefi doğrultusunda, bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yerini almayı başarmış bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıldönümüne ulaşmanın gurur ve sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyetin ilanı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazılan kurtuluş destanının ardından, milletimiz bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.
Denizcilik camiası olarak bizler de, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına doğru ilerlerken; ekonomisi kuvvetli, güçlü ve mutlu bir Türkiye için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını minnetle yâd ediyorum. Ruhları şad olsun… Vatan uğruna bugün de fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimize acil şifalar, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını halkın kudret ve yeteneğinin hududu çizer” sözünün bilinciyle denizciliği büyük milli ülkümüz olarak düşünüyoruz. Bunu az zamanda başarmak için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…
Bu arada şunu da hatırlatmak isterim; Gazi Mustafa Kemal Paşa Cumhuriyet’in kurulmasından kısa bir süre sonra Seyri Sefain’e ait Karadeniz Vapuru’nun bir fuar gemisi haline getirilip, Avrupa limanlarına açılmasına destek vermişti. O dönemin bütün zorluklarına rağmen 86 gün, 12 ülke, 16 liman gezen Türk ürünlerinin ve Türkiye’nin tanıtımını yapan Karadeniz Vapuru Türk insanının ve genç Cumhuriyetimizin neler yaptığını dünyaya gösterdi. Bugün de Türkiye Gemisi hala aynı inanç ve kararlılıkla yoluna devam ediyor. Bu vesile ile Barış Pınarı Harekatı’na Türk İş Dünyası olarak tam destek verdiğimizi de bir kez daha belirtmek istiyorum. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren uluslararası ilişkiler, lobi faaliyetleri ve işbirliklerine önem vereceğimizi söylemiştik. Deniz Ticaret Odası olarak çok önemli uluslararası bir organizasyona imza attık. IBIA’nın (Uluslararası Yakıt İkmalcileri Birliği) her yıl başka bir ülkede gerçekleştirilen yıllık toplantısına bu yıl İstanbul’da ev sahipliği yaptık. Çırağan Palace Kempinski’de 22 Ekim’de başlayan organizasyona katılım üst seviyedeydi. Bu tip organizasyonlar hem ülkemizin tanıtımı, hem de sektörümüz açısından çok önemlidir. IMO’nun aldığı kararla denizde kullanılacak yakıttaki sülfür oranının yüzde üç buçuktan yüzde 0;5’e düşeceği günlerden hemen önce düzenlenen bu toplantı son derece verimli ve başarılı geçmiştir. Bu tip organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz.
İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı’ndan sonra, 4’üncü Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’nı da gerçekleştirdik. Mart ayındaki 3’üncü toplantımızı Çalıştay şeklinde gerçekleştirmiştik. O toplantıda meslek komitelerimizin, yönetim kurulunu çalıştıracaklarını belirtmiştim. Komitelerin yaptığı çalışmalar bizim için son derece önemli. Meslek komitelerini, DTO’nun mutfağı olarak görüyorum.
Sorunların meslek komitelerinde tespit edildiğini, çözüm önerilerinin buralarda ortaya çıktığını ve projelerin de ilk buralarda dile getirildiğinin altını çizmek istiyorum. Komitelerimiz tabanın aktif sesidir. Mart ayından sonra komitelerimiz tarafından belirlenen sorunlar, odamız sekretaryası tarafından değerlendirilip, tasnif edildi. Sorunların başında; deniz turizmi, gemi acenteleri, gemi ve yat inşa, tamir-bakım, armatörler, çevre, denizcilik eğitimi ve lojistik komitelerinin yanı sıra gemi tedarikçileri, brokerlik, akaryakıt ikmal komiteleri, gemi klas ve sigorta ile liman olmak üzere toplam 12 temel başlık altında topladık. Meslek komitelerimiz aracılığıyla gelen sorunlar ve çözüm önerilerinden yola çıkarak, çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Biz denizciler ekonomisi kuvvetli, güçlü ve mutlu bir Türkiye için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Yolumuz açık olsun. Allah selamet versin…